Ogłoszenia parafialne

Niedziela Palmowa. 13 kwietnia 2025 roku.

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie.

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej.

13 kwietnia 2025 roku.

 

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Podczas wszystkich Mszy Świętych ma miejsce obrzęd błogosławienia palm. 

 

2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego okresu.

 

3. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Liturgia tej Mszy Świętej w naszychkościołach rozpocznie się w Janowicach o godz. 17.00 i Garczegorze 19.00W czwartek Adoracja Najśw. Sakramentu przy ciemnicy: Janowice do godziny 19.00, Garczegorze do 21.00.

Piątek Adoracja przy ciemnicy:

- Janowice od 16.00 do rozpoczęcia wielkopiątkowej liturgii -17.00.

- Garczegorze od godziny 8.00 do rozpoczęcia wielkopiątkowej liturgii -19.00.

 

4. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii adoracji Krzyża w naszych kościołach o godz.: Janowice 17.00 i Garczegorze 19.00.

Ofiary składane podczas adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

 

W Piątek Adoracja Najśw. Sakramentu przy Grobie Pańskim: Janowice do godziny 19.00, Garczegorze do 21.00.

 

W piątek od godziny 0800 odwiedzę osoby starsze i chorych z posługą sakramentalną.

 

5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim.(Janowice od godziny 10.00 do 12.00, Garczegorze od 9.00 do 22.00.) Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w naszych miejscowościach i kościołach w następujących godzinach:

0900  - Wilkowo,  0915 - Obliwice,  0930 – Janisławiec,  0945 - Darżkowo, 

1000  - Janowic,  1015 - Rozgórze,  1030 - Janowiczki, 1045 - Pogorszewo, 

1100 - Garczegorze.

 

6. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 22.00, a na końcu procesja wokół kościoła, żeby uroczyście i radośnie ogłosili światu, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Proszę o przygotowanie orszaku procesyjnego. Zapraszam druhów strażaków do warty przy Grobie Pańskim i udziału w Procesji. Na tę uroczystą liturgię przynosimy ze sobą świece.

Skarbonki Jałmużny Wielkopostnej proszę składać przy Grobie Pańskim. (podpisane i adres).

 

7. Kolekta dzisiejszej Niedzieli jako II- iej miesiąca przeznaczona  jest na nasze cele remontowe Bóg zapłać!

 

8. W przyszłą niedzielę będziemy celebrowali uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 22.00. W niedzielę Msze Święte w Garczegorzu o godz. 8.00 i 10.30.

 

Rezurekcja w Janowicach, w poranek Niedzieli wielkanocnej o godz. 600. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Zapraszam parafian i gości, żeby uroczyście i radośnie ogłosili światu, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Proszę o przygotowanie orszaku procesyjnego. Niech świat usłyszy naszą radość!

 

10. Zachęcam do nabycia kolejnego numeru: Gościa niedzielnego, Pielgrzyma.

 

11.  Dziękuję Rodzinom sprzątającym w minionym tygodniu Kościół Garczegorze: 

Mariusz Paczos, Bogumiła Paczos, Monika Kranpichowska.

Zapraszam w najbliższym tygodniu do sprzątnięcia Kościoła i przygotowaniu Grobu Pańskiego rodziny:

Rodziców dzieci pierwszo komunijnych oraz młodzież przygotowującą się do bierzmowania.

Dziękuję Paniom za sprzątnięcie w minionym tygodniu Kościoła w Janowicach:

Małgorzata Marcisz,Iwona Steinke, Patrycja Syldatk.

Proszę o pomoc w sprzątnięciu kościoła w Janowicach w przygotowaniu

Grobu Pańskiego rodziny: 

Rodziców dzieci pierwszo komunijnych oraz młodzież przygotowującą się do 

bierzmowania. 

 

12. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

KOMENTARZ DO CZYTAŃ

 

Iz 50,4-7 Nie zasłoniłem mojej twarzy przed zniewagami i wiem, że nie doznam wstydu

Flp 2,6-11 Chrystus uniżył samego siebie, dlatego Bóg Go wywyższył

Łk 22,14–23,56 (Łk 23,1-49) Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według Świętego Łukasza

    

Obszerny opis Męki Pańskiej, charakterystyczny dla wprowadzenia w czas Wielkiego Tygodnia, stanowi punkt odniesienia w komentarzach dwóch pierwszych lekcji dzisiejszej liturgii słowa. Tekst Izajasza nakazuje nam interpretować mękę Zbawcy jako Jego upokorzenie, ale Bóg Go wspomaga, dlatego jest nieczuły na obelgi. Natomiast Święty Paweł, komentując sprawę wobec Filipian, przedstawią ją w kontekście dobrowolnego zbawczego uniżenia się Jezusa, co jest wyrazem Boga-Chrystusa (kenoza). W kontekście Ewangelii koniecznie trzeba podkreślić kwestię modlitewnego zaplecza, zorganizowanego jeszcze w Getsemani, które pozwala Jezusowi dopełnić tak trudnej z ludzkiego punktu widzenia woli Ojca Niebieskiego. Pełni powagi wejdźmy w przestrzeń bezpośredniego przygotowania do świąt Paschy przez wysłuchanie tej wyjątkowej liturgii słowa.